Laserowe usuwanie zmian skórnych – kiedy leczenie laserowe jest wskazane?

Znamiona, pieprzyki czy brodawki zwykle nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale dla wielu osób są problemem natury estetycznej, zwłaszcza gdy pojawiają się na twarzy. Chociaż dostępnych jest wiele opcji usuwania pieprzyków, nie wszystkie są odpowiednie dla każdego. Laserowe usuwanie zmian skórnych jest najszybsze i najmniej inwazyjne, jednak w niektórych przypadkach nie może być zastosowane i wtedy zwykle sięga się po metodę chirurgiczną. Wyjaśniamy, kiedy usuwanie zmian skórnych laserem jest wskazane.

Na czym polega laserowe usuwanie zmian skórnych?

Nowoczesna laseroterapia to sposób na radzenie sobie z wieloma problemami skórnymi. Jest mało inwazyjna, bezpieczna i niezwykle skuteczna. Stanowi doskonałą alternatywę dla chirurgii. Wśród metod usuwania zmian skórnych, dostępnych w katowickiej Klinice Miracki, to zabiegi laserowe są najczęściej stosowane przez specjalistów. Za najlepsze narzędzie do usuwania znamion i pieprzyków uważany jest obecnie laser CO2. Usuwanie znamion laserem CO2 powoduje, że znikają one całkowicie, nie pozostawiając śladów w postaci blizn. Terapii takiej mogą zostać poddane osoby w każdym wieku – zarówno dorośli, dzieci jak i osoby starsze. Laser CO2 emituje wiązkę światła o długości fali 10 600 nm, która jest doskonale pochłaniana przez wodę. W zetknięciu z uwodnioną tkanką chorobową dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Podczas zabiegu zostają zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne. Następnego dnia po usunięciu zmiany, w jej miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek, który po kilku dniach odpada. Zabieg nie wymaga nawet znieczulenia.

Kiedy usuwanie zmian skórnych laserem jest wskazane?

  • Twoje pieprzyki po prostu Ci się nie podobają

Laserowe usuwanie zmian skórnych przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które chcą się pozbyć pieprzyków ze względów estetycznych. Chociaż niektórym osobom pieprzyki dodają charakteru i urody, najczęściej po prostu przeszkadzają. Jeśli czujesz lęk przed rakiem skóry i obawiasz się, że Twoje pieprzyki mogą kiedyś przerodzić się w zmiany złośliwe, również możesz wykonać zabieg laserowy, pod warunkiem że otrzymasz „zielone światło” od swojego lekarza. Pamiętaj, że nawet po usunięciu jednego lub kilku pieprzyków laserem bądź w jakikolwiek inny sposób, powinieneś regularnie badać swoje ciało pod kątem nowych pieprzyków.

  • Zmiana skórna nie nosi niepokojących cech

Jeśli lekarz stwierdzi po badaniu dermatologicznym, że Twoje znamię nie jest niebezpieczne, prawdopodobnie zaproponuje Ci laserowe usuwanie zmian skórnych. Będzie musiał oczywiście wykluczyć też inne przeciwwskazania. Zabiegi laserowe zarezerwowane są dla typowych łagodnych zmian, takich jak: włókniaki, brodawki wirusowe (tzw. kurzajki), znamiona barwnikowe (pieprzyki), naczyniaki rubinowe. Jeśli natomiast zmiana skórna niesie niepokojące zmiany i trzeba zbadać ją histopatologicznie, lekarz z całą pewnością zaleci zabieg chirurgiczny, ponieważ tylko w ten sposób można pobrać fragment tkanki do badania.

  • Zmiana skórna jest płytko zakorzeniona

Jeśli zmiana skórna nie wnika głęboko w skórę, można ją bez problemu usunąć za pomocą lasera. Płaskie pieprzyki czy wypukłe brodawki można z łatwością zlikwidować laserowo. Głębsze zmiany mogą wymagać większej liczby powtórzeń lub interwencji chirurgicznej.

  • Chcesz uniknąć blizny po usunięciu zmiany skórnej

Zaletą laserowego usuwania zmian skórnych jest minimalne ryzyko powstawania blizn. Światło lasera rozkłada pigment w pieprzyku, ale nie powoduje dużych uszkodzeń skóry. Narusza jedynie naskórek, który bardzo szybko się goi. Taki zabieg zmniejsza również ryzyko infekcji. W większości przypadków miejsce po usunięciu zmiany skórnej jest nie do odróżnienia od otaczającej go skóry. Jeśli masz skłonność do tworzenia blizn keloidowych, poinformuj o tym swojego lekarza przed przystąpieniem do usuwania zmiany skórnej.

  • Chcesz usunąć więcej niż jeden pieprzyk w ciągu jednej sesji

Ponieważ laserowe usuwanie zmian skórnych jest zabiegiem szybkim i mało bolesnym, podczas jednej sesji można pozwolić sobie na usunięcie kilku znamion. W przypadku metody chirurgicznej byłoby to kłopotliwe i niekomfortowe. Przygotuj się jednak na to, że duże pieprzyki mogą wymagać więcej niż jednej sesji laserowej, aby całkowicie zniknąć.

Więcej na temat usuwania zmian skórnych dowiesz się od specjalistów z Kliniki Miracki w Katowicach – zapraszamy do kontaktu: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/Podobne tematy