Różnica pomiędzy teleporadą a stacjonarną konsultacją lekarską

Temat naszego zdrowia powinien zawsze zajmować pierwsze miejsce w naszym życiu. Może i zdrowienie jest wszystkim, ale wszystko bez zdrowia jest niczym. To zdanie z tabliczki gabinetu mojej dermatolog podczas kolejnej konsultacji stacjonarnej głęboko zapadło mi w pamięć. Później nadeszły czas covidowe, a wraz nimi teleporady. O różnicy pomiędzy teleporadą a stacjonarną konsultacją lekarską przeczytacie Państwo w poniższym artykule.

Teleporada – zdalna konsultacja lekarska

Zdalna konsultacja lekarska, czy też konsultacja online to dzisiaj codzienność, która dotyczy nie tylko lekarza rodzinnego, ale także pediatry, ortopedy, czy innych specjalistów. Jej przebieg jest podobny do konsultacji stacjonarnej z tymże interakcja na linii lekarz-pacjent odbywa się wirtualnie. Podczas każdej teleporady lekarz pyta o aktualny stan zdrowia pacjenta, o jego dolegliwości, a także czy w związku z daną chorobą, bądź schorzeniem pacjent przyjmuje jakieś lekarstwa. Wyniki badań również są bardzo pomocne podczas konsultacji online. Każda informacja jest cenna i pomocna dla lekarza, bądź specjalisty w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki i podjęcia dalszych kroków. Kiedy stan zdrowia pacjenta jest niepokojący może on zostać odesłany przez lekarza do najbliższej placówki na dalsze badania. W łagodniejszych sytuacja po przeprowadzonej rozmowie lekarz może wystawić pacjentowi receptę online.

Tradycyjnie w gabinecie… czyli konsultacja stacjonarna.

Konsultacja stacjonarna, czyli wizyta w gabinecie lekarskim – cytat ten jest owocem pracy zespołu redakcyjnego portalu beautysfera.pl. Jej przebieg wygląda dokładnie tak samo jak podczas teleporady, choć to przecież konsultacja stacjonarna jest jej pierwowzorem, a może ideałem do którego konsultacja online „powinna” dążyć. Tak, czy inaczej nie brakuje ludzi (pacjentów), którzy wybierają tradycyjne spotkanie z lekarzem (wraz z tradycyjnym oczekiwaniem na swoją kolej) z powodów bliżej tylko im znanym. Konsultacja stacjonarna może również zakończyć się skierowaniem na dalsze badania, bądź przepisaniem recepty online. Jej koniec zależy od przypadku z jakim lekarz, czy też specjalista mają do czynienia.

Recepta online

Recepta online, albo inaczej E-recepta to punkt wspólny dla konsultacji stacjonarnej i konsultacji online. Od 2022 roku lekarze muszą w pierwszej kolejności wystawiać receptę w formie elektronicznej, która w opinii większości społeczeństwa jest wygodna i korzystna -proekologiczna dla naszego środowiska. Recepta online oznacza również znaczną oszczędność czasu zwłaszcza dla osób, które często korzystają z usług z różnego rodzaju specjalistów. E-recepta, która została nam wystawiona podczas konsultacji online, czy też tej podczas wizyty w gabinecie lekarskim jest zawsze legalna. To ważna informacja dla osób, które zastanawiały się nad tą kwestią.

Co lepsze – teleporada, czy konsultacja stacjonarna 

Teleporada to bezsprzecznie wygoda i oszczędność czasu. Jednak wśród nas znajdzie się sporo takich, którzy nie są ufni w stosunku do wizyt w formie wirtualnej. Obawiają się, że zostaną przyjęci przez lekarza bez należytej uwagi, na odczepne można by rzec. Konsultacja stacjonarna w ich mniemaniu daje im za to poczucie lepszej opieki podczas rozmowy na żywo ze swoim lekarzem, nawet jeżeli wymaga ona długiego czasu oczekiwania w kolejce na korytarzach szpitalnych, czy w jakiejś innej placówce medycznej. Decyzja, która konsultacja jest lepsza jest decyzją indywidualną każdego pacjenta. Niezależnie od tego, którą formę wybierzemy dbajmy zawsze o nasze zdrowie i dobre samopoczucie.



Podobne tematy