Peeling chemiczny na zmarszczki – Jak często wykonywać zabieg?

Jeśli rozważasz wykonanie peelingu chemicznego w celu poprawy wyglądu skóry, powinieneś skonsultować się z dermatologiem przed podjęciem decyzji, czy jest to właściwa procedura dla Ciebie. Peelingi chemiczne z użyciem hydrochinonów i retinoidów mogą poprawić wygląd skóry i sprawić, że będzie ona gładsza i jaśniejsza. Należy pamiętać, że rezultaty mogą utrzymywać się od jednego miesiąca do całego życia, dlatego ważne jest omówienie swoich celów z lekarzem przed przystąpieniem do zabiegu.

Rezultaty utrzymują się od miesiąca do końca życia

Peelingi chemiczne mogą przynieść rezultaty, które utrzymują się od jednego do dwóch miesięcy lub do końca życia. Siła peelingu jest najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jak długo utrzymają się efekty. Lekki peeling może przynieść rezultaty trwające od czterech do sześciu tygodni, natomiast średni peeling może trwać od trzech do czterech miesięcy. Z kolei głębokie peelingi mogą pozostawić efekty na całe życie.

Średnie peelingi wykorzystują silniejszy kwas do usuwania komórek skóry. Usuwają one więcej skóry niż peelingi powierzchowne – sekcja ta została zaczerpnięta ze strony . Mogą być korzystne dla głębszych zmarszczek i blizn potrądzikowych. Rezultaty mogą utrzymywać się od dwóch do sześciu miesięcy. Peelingi średnie mogą również usuwać umiarkowaną hiperpigmentację.

Przed rozważeniem zastosowania peelingu chemicznego pacjenci muszą spotkać się ze specjalistą w dziedzinie pielęgnacji skóry, aby omówić swoje specyficzne potrzeby. Konsultacja obejmuje analizę skóry w celu określenia rodzaju peelingu, który ma zostać wykonany. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci, którzy chcą przeprowadzić nieinwazyjną procedurę leczenia wielu problemów skórnych, są dobrymi kandydatami do wykonania peelingu chemicznego.

Peeling sprawi, że Twoja skóra będzie się łuszczyć przez kilka tygodni, ale proces złuszczania poprawi Twój wygląd. Dzięki niemu Twoja cera stanie się bardziej przejrzysta, a tekstura i koloryt skóry poprawią się. Możesz doświadczyć złuszczania, jeśli masz suchą lub szorstką skórę.

Głębokie peelingi to poważna opcja, która wymaga sedacji. Podczas tych zabiegów silny roztwór chemiczny jest nakładany na zewnętrzne i środkowe warstwy skóry. Rezultaty są dramatyczne i zminimalizują Twoje zmarszczki i inne oznaki starzenia. Po głębokim peelingu możesz zdecydować się na łagodniejszy peeling, aby utrzymać rezultaty. Pamiętaj jednak o stosowaniu dobrej jakości zabiegów pielęgnacyjnych, aby zachować swój nowy wygląd.

Po wykonaniu peelingu chemicznego ważne jest, aby chronić twarz przed słońcem. Jeśli nie jesteś chroniony przed słońcem, będziesz bardziej podatny na infekcje i inne uszkodzenia skóry. Zaleca się stosowanie kremu z filtrem SPF 30 lub większym.

Rezultaty peelingu chemicznego są różne, od lekkich do głębokich, w zależności od rodzaju peelingu i jego siły. Lekki peeling może wymagać tylko jednej sesji, podczas gdy średni peeling może być powtarzany co trzy do sześciu miesięcy. Głęboki peeling może wymagać dwóch do trzech sesji.

Konsultacja z dermatologiem przed wykonaniem peelingu chemicznego

Przed wykonaniem peelingu chemicznego na zmarszczki, dobrze jest najpierw skonsultować się z dermatologiem. Dermatolog nie tylko będzie w stanie ocenić stan skóry, ale także określić odpowiednią głębokość i etapy peelingu. Badanie przed zabiegiem pozwoli również odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące zabiegu.

Zabieg nie powinien być wykonywany u osób, które mają zimne owrzodzenia, egzemę lub łuszczycę. Jeśli jesteś podatny na zimne pryszcze, powinieneś powiedzieć swojemu lekarzowi przed poddaniem się peelingowi chemicznemu. Jeśli przyjmujesz retinoidy lub inne leki na te schorzenia, musisz je odstawić przed wykonaniem peelingu.

Chociaż peelingi chemiczne są ogólnie uważane za bezpieczne dla osób o wszystkich typach skóry, osoby o ciemniejszej karnacji są bardziej narażone na powikłania po zabiegu. Mogą one obejmować nierówny koloryt skóry, blizny lub swędzenie. Należy porozmawiać z dermatologiem na temat swojego koloru skóry i wszelkich historii medycznych. Dermatolog może zalecić mniej agresywny peeling, jeśli masz ciemną skórę.

Wykonanie peelingu chemicznego może trwać zaledwie kilka minut. Doświadczony dermatolog może wykonać powierzchowny peeling w mniej niż godzinę. Rezultatów należy spodziewać się w ciągu 48 godzin do kilku dni. W zależności od głębokości peelingu, możesz odczuwać złuszczanie przez okres do pięciu dni.

Jeśli zdecydujesz się na peeling chemiczny, powinnaś dokładnie przestrzegać zaleceń dermatologa dotyczących pielęgnacji po zabiegu, aby uniknąć powstania blizn. Istnieje kilka rodzajów peelingów chemicznych, w tym fenolowe i TCA. Im głębszy peeling chemiczny, tym większe ryzyko wystąpienia efektów ubocznych.

Przed wykonaniem peelingu chemicznego na zmarszczki, należy unikać palenia i innych czynności, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Należy również unikać niektórych leków i ekspozycji na słońce. Procedura może wpłynąć na opaleniznę, więc należy unikać opalania przed zabiegiem. Należy również unikać głębokiego peelingu chemicznego, jeśli masz ciemny odcień skóry.

Peelingi chemiczne są skutecznym sposobem na uzyskanie młodziej wyglądającej skóry. Usuwają one drobne linie i zmarszczki, a nawet mogą poprawić wygląd blizn potrądzikowych. Peelingi chemiczne są najbardziej skuteczne, gdy wykonuje się je w serii 4-6 zabiegów. Dermatolog może zalecić najlepszy dla Ciebie peeling w oparciu o Twoje cele.

Peelingi chemiczne są bezpieczne, jeśli są wykonywane przez wykwalifikowanego dermatologa. Jednak w przypadku wykonywania ich przez osoby nieposiadające licencji, wiążą się z ryzykiem. Oprócz możliwości wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, niedoświadczony usługodawca nie posiada wiedzy specjalistycznej, aby prawidłowo zdiagnozować najlepszy peeling dla Twojego typu skóry.

Przed poddaniem się zabiegowi peelingu chemicznego, upewnij się, że odwiedzisz dermatologa specjalizującego się w tych procedurach. Może on pomóc Ci w opracowaniu lepszych procedur pielęgnacyjnych i polecić peelingi odpowiednie dla Twojego typu skóry.

Retinoidy i hydrochinony zapewniają gładszą, jaśniejszą skórę

Peelingi chemiczne mogą być bolesne, dlatego należy zapytać Terapeutę Skóry, czy jesteś odpowiednim kandydatem. Terapeuta oceni stan Twojej skóry, sprawdzi czy nie masz niedoleczonych infekcji i zapyta o alergie na substancje chemiczne. Zapyta również o Twoje cele i o to, co chcesz osiągnąć dzięki zabiegowi. Ogólnie rzecz biorąc, peelingi chemiczne są lekko niekomfortowe, ale próg bólu u każdego jest inny.

Chociaż retinoidy są obiecującym sposobem leczenia starzenia się skóry, mogą powodować zapalenie skóry i reakcje podrażnieniowe. Retinoidy tazaroten i retinaldehyd są mniej drażniące niż retinol. Na szczęście naukowcy opracowują nowatorskie systemy dostarczania leków, aby zminimalizować skutki uboczne. Nanocząstki, na przykład, wykazały obietnicę w poprawie stabilności i tolerancji miejscowych retinoidów. Jednak aby potwierdzić te wyniki, potrzeba więcej badań klinicznych.

Rodzina retinoidów składa się z czterech różnych związków. Trzy z nich są naturalne, a jeden syntetyczny. Retinol jest składnikiem cząsteczki witaminy A. Jest to 20-węglowa cząsteczka z alkoholową grupą końcową. Kiedy cząsteczka retinoidu utlenia się, tworzy kwas karboksylowy lub aldehyd. Chociaż organizm nie może wytwarzać witaminy A, musi ją otrzymywać z diety.

Peelingi chemiczne na zmarszczki mogą również poprawić ciemne plamy i inne oznaki starzenia. Poza redukcją oznak starzenia, mogą one eliminować narośla przednowotworowe. Głębokie peelingi chemiczne nie napinają skóry, ale mogą zmniejszyć widoczność zmarszczek i ciemnych plam. W okresie rekonwalescencji wystąpi zaczerwienienie i strupki na leczonym obszarze. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się blizny. Jeśli jednak tak się stanie, antybiotyki mogą pomóc złagodzić blizny.

Retinoidy i hydrochinony mają kilka różnych zastosowań. Mogą być stosowane do zabiegów przeciwstarzeniowych i przeciwtrądzikowych, a także udowodniono, że zmniejszają widoczność zmarszczek, drobnych linii i innych oznak starzenia. Zmniejszają również oznaki starzenia się skóry i pomagają jej powrócić do młodzieńczego blasku.

Proces po zabiegu obejmuje przestrzeganie zaleceń po zabiegu, takich jak stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i kremu nawilżającego. Należy również unikać wszelkich ostrych kosmetyków, które mogą uszkodzić funkcję barierową skóry. Podczas konsultacji lekarz omówi z Tobą ryzyko i korzyści związane z peelingami chemicznymi. Powinnaś być przygotowana do odpowiedzi na wszystkie pytania, które mogą się pojawić.

Peelingi chemiczne mogą być również stosowane w przypadku melasmy, zaburzenia pigmentacji skóry, które powoduje ciemne plamy na twarzy. Nieleczona melasma może przekształcić się w nowotwór. Peelingi chemiczne są skutecznym sposobem leczenia łagodnych objawów melasmy i innych problemów związanych z fotostarzeniem. Jednak poważne objawy mogą wymagać interwencji medycznej.

Inną opcją jest rozwiązanie Jessnera, opracowane przez niemieckiego dermatologa dr Maxa Jessnera. Może on poprawić wygląd wszystkich typów skóry i może pomóc w redukcji plam starczych i promować bardziej wyrównany ton. Jest to również skuteczna kuracja dla skóry trądzikowej, która ma tendencję do pękania. Zawiera hydrochinon, substancję, która zmniejsza widoczność plam starczych.

Podobne tematy