Czy peeling chemiczny zatrzymuje proces starzenia?

Wiele osób ma błędne przekonanie na temat peelingów chemicznych. Chociaż prawdą jest, że zabieg ten jest skuteczny, nie jest on lekarstwem na starzejącą się skórę. Peeling zawiera różne substancje chemiczne, takie jak kwas glikolowy i Retinol. Ponadto, peeling może powodować reakcję przypominającą oparzenia słoneczne. W związku z tym, po zabiegu najlepiej jest stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym i krem miejscowy. Po zabiegu można nosić makijaż, ale należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce. Zazwyczaj do osiągnięcia pożądanego rezultatu potrzeba od trzech do pięciu peelingów.

Retinoidy

Retinoidy to produkty do pielęgnacji skóry, które są stosowane w celu spowolnienia procesu starzenia. Działają poprzez stymulację obrotu komórkowego i wygładzenie skóry. Powinny być stosowane regularnie, co kilka tygodni, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Nie są jednak pozbawione skutków ubocznych, więc należy być ich świadomym.

Produkty te zwiększają produkcję kolagenu i promują elastyczność. To pomaga utrzymać zmarszczki na dystans i zapobiega powstawaniu linii. Profesjonalista może również dobrać peeling chemiczny do rodzaju skóry, jaką posiadasz, a także do rezultatów, jakie chcesz osiągnąć.

Kwas glikolowy

Peelingi chemiczne mogą powodować blizny, szczególnie w niektórych częściach twarzy, ale blizny te są zazwyczaj uleczalne. Przed wykonaniem peelingu chemicznego należy skonsultować się z dermatologiem na temat ryzyka z nim związanego. Osoby z pewnymi schorzeniami mogą być bardziej narażone na rozwój blizn, ale jest to rzadkie. Należy również ujawnić wszelkie aktualne infekcje lub ogniska zimnicy przed poddaniem się temu zabiegowi. Należy również poinformować lekarza, jeśli cierpi się na keloidy.

Peelingi kwasem glikolowym redukują drobne linie i zmarszczki poprzez usuwanie martwych komórek skóry i stymulowanie produkcji kolagenu. Proces ten poprawia również zdolność skóry do zatrzymywania nawilżenia, co czyni go doskonałym zabiegiem przeciwstarzeniowym. Kwas glikolowy pomaga również nawodnić suchą skórę i poprawić nawilżenie. Jeśli jednak obawiasz się o wrażliwość swojej skóry, powinnaś unikać tego zabiegu.

roztwór Jessnera

roztwór Jessnera to peeling chemiczny wykonany z trzech składników, który miesza się w 95-procentowym roztworze etanolu. Lekarz zdecyduje, ile warstw roztworu Jessnera jest koniecznych w zależności od stopnia zaawansowania stanu skóry. Roztwór spowoduje biały szron na skórze, ale następnie zneutralizuje się i zostanie zmyty wodą. Następnie na skórę zostanie nałożona maska uspokajająca.

Roztwór Jessnera wykonany jest na bazie kwasu salicylowego, który keratolitycznie rozpuszcza martwe komórki skóry. Zawiera również kwas mlekowy, który dodaje nawilżenia. W skład preparatu wchodzi również rezorcynol, który ma naturalne właściwości antyseptyczne. Roztwór Jessnera jest najczęściej stosowanym peelingiem o średniej głębokości, ale może być modyfikowany retinolem lub innymi kwasami AHA.

Retinol

Retinol i peelingi chemiczne współpracują w celu poprawy wyglądu skóry. Retinoidy są podstawowymi metodami leczenia fotostarzenia. Zmniejszają one pigmentację skóry i uruchamiają pewne geny w tkance nabłonkowej. Peelingi chemiczne zawierające retinol mają największy wpływ na pacjentów w wieku od 46 do 60 lat.

Retinolowe peelingi chemiczne poprawiają wygląd skóry poprzez poprawę jej elastyczności i jędrności. Są również skuteczne w leczeniu wyprysków trądzikowych oraz poprawiają ogólny koloryt i strukturę skóry. Aby uzyskać pożądane rezultaty, zaleca się wykonanie dwóch lub trzech zabiegów. Po zabiegu można spodziewać się pewnego złuszczania, ale jest ono niewielkie w porównaniu z innymi peelingami chemicznymi.

Pochodne retinolu

Retinoidy to grupa substancji chemicznych, o których wiadomo, że poprawiają strukturę, ton i pigmentację skóry. Jednak nie wszystkie retinoidy są takie same. Chociaż retinole są rodzajem retinoidu, nie są tym samym co kwas retinowy. Dzieje się tak dlatego, że kwas retinowy jest znacznie silniejszy od pozostałych retinoidów.

Retinoidy to pochodne witaminy A, które zwiększają proliferację komórek skóry. Pomagają także w redukcji drobnych linii i zmarszczek oraz hamują produkcję melaniny. Związki te regulują również natłuszczenie skóry i zmniejszają widoczność pryszczy, zaskórników i cyst.

Głębokie peelingi chemiczne

Zabieg polega na zastosowaniu na skórze peelingów chemicznych, co może być bolesne. Przed poddaniem się zabiegowi należy skonsultować się z lekarzem w sprawie ewentualnych skutków ubocznych lub innych obaw. Zabieg trwa zazwyczaj od siedmiu do 14 dni, w zależności od głębokości peelingu. Po jego zakończeniu na skórze utworzy się skorupa i może być ona zaczerwieniona przez kilka tygodni. Może również wystąpić obrzęk powiek lub pieczenie.

Peelingi chemiczne mogą również powodować blizny w niektórych obszarach twarzy. Chociaż ryzyko to jest stosunkowo niskie, niektóre osoby mogą go doświadczyć. Mogą również wystąpić infekcje, ale są one rzadkie. Przed poddaniem się zabiegowi peelingu chemicznego należy skonsultować się z dermatologiem.

Podobne tematy