Peeling chemiczny na trądzik – opinie lekarzy

Jeśli rozważasz uzyskanie peelingu chemicznego w celu usunięcia blizn potrądzikowych, prawdopodobnie zastanawiałeś się, jak działa ta procedura. Ten artykuł omawia koszty, skutki uboczne i zalecenia. Pomoże Ci to podjąć świadomą decyzję o tym, czy peelingi chemiczne są dla Ciebie odpowiednie – podany fragment jest dziełem zespołu redakcyjnego portalu Piękno i Uroda. Dowiesz się również, jak uzyskać najlepsze rezultaty.

Symptomy

Stosowanie peelingów chemicznych w leczeniu objawów trądziku może być doskonałym sposobem na wyeliminowanie skaz na skórze. Peelingi te wykorzystują substancje chemiczne do usuwania martwych komórek skóry. Chociaż będziesz musiał przestrzegać kilku środków ostrożności, zabiegi te są dobrym wyborem dla większości ludzi.

Zanim poddasz się zabiegowi peelingu chemicznego, musisz upewnić się, że masz czystą skórę. Należy również unikać stosowania wszelkich produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają retinoidy. Ważne jest również, aby upewnić się, że nie masz żadnych otwartych ran lub infekcji. Lekarz udzieli Ci konkretnych instrukcji w zależności od rodzaju peelingu, który wykonujesz. Jeśli masz ciemną skórę, możesz również chcieć wstępnie potraktować ją preparatem z hydrochinonem.

Peelingi chemiczne są popularne wśród dermatologów. Zabiegi te są często wykonywane na umiarkowanym lub ciężkim trądziku. Skuteczność tych zabiegów zależy od rodzaju użytych środków chemicznych, częstotliwości ich stosowania oraz głębokości złuszczania skóry. Aby uniknąć skutków ubocznych, peelingi chemiczne powinny być stosowane przez dermatologów tylko wtedy, gdy zostały dokładnie zbadane i poparte dowodami.

Peeling średniej głębokości to opcja dla osób z łagodnym lub umiarkowanym trądzikiem. Ten rodzaj peelingu usuwa komórki skóry z najbardziej zewnętrznych warstw skóry i środkowej warstwy skóry, czyli skóry właściwej. Głębsze peelingi chemiczne są bardziej agresywne i wymagają dłuższego czasu przestoju. Peelingi te wykonywane są w znieczuleniu i wymagają intensywnej pielęgnacji skóry przed i po zabiegu.

Średnio głęboki peeling chemiczny może być stosowany w leczeniu blizn potrądzikowych. Osoby o ciemnej karnacji mogą być dobrym kandydatem do wykonania średnio głębokiego peelingu chemicznego. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza oraz zaleceń dermatologa dotyczących leczenia przed i po zabiegu. Na przykład, należy unikać opalania, intensywnej aktywności fizycznej i makijażu przez 48 godzin po peelingu chemicznym.

Oprócz leczenia trądziku, peelingi chemiczne mogą być również stosowane do poprawy tekstury i tonu skóry. W zależności od intensywności peelingu, może on pomóc Ci osiągnąć pożądany wygląd bez znaczącej zmiany wyglądu. Lżejsze peelingi chemiczne mogą również poprawić drobne linie i zmarszczki, a także mogą być skutecznym sposobem na poprawę wyglądu blizn potrądzikowych.

Efekty uboczne

Peeling chemiczny jest powszechną procedurą stosowaną w celu poprawy wyglądu blizn potrądzikowych. Zabieg polega na złuszczeniu górnej warstwy skóry właściwej. Jest on bezpieczny dla większości osób, ale istnieją pewne skutki uboczne. W zależności od siły działania peelingu, skóra może stać się ciemniejsza, łuszcząca się lub podrażniona. Przed poddaniem się jakiemukolwiek zabiegowi warto skonsultować się z lekarzem.

Przed wykonaniem peelingu chemicznego należy omówić z lekarzem wszelkie leki wydawane na receptę, które obecnie przyjmujemy. Leki te mogą obejmować leki doustne lub miejscowe. Ważne jest również ujawnienie wszelkich innych produktów do pielęgnacji skóry, które obecnie stosujesz, zwłaszcza tych zawierających kwasy AHA. Ponadto należy upewnić się, że obszar poddawany zabiegowi jest czysty i wolny od otwartych ran lub zakażeń skóry. Należy również pamiętać o codziennym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych. Należy wybrać krem z filtrem niekomedogennym, który nie zatyka porów skóry.

Istnieje wiele różnych substancji chemicznych, które mogą być użyte w peelingu chemicznym. Najłagodniejsze z nich zawierają alfa-hydroksykwasy, które poprawiają szorstką lub uszkodzoną przez słońce skórę. Większość z tych kwasów można znaleźć w dostępnych bez recepty produktach złuszczających. Ponadto, peelingi chemiczne zawierające kwas glikolowy mogą pomóc poprawić strukturę skóry i zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów. Na szczęście peelingi te są łatwe w użyciu i powodują niewiele skutków ubocznych, jeśli są wykonywane przez dermatologa.

Podczas gdy peelingi chemiczne są uważane za bezpieczne dla osób o jasnej lub jasnej karnacji, osoby o ciemniejszej karnacji są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia przebarwień pozapalnych. W związku z tym dermatolodzy często zalecają pacjentom o ciemniejszej skórze mniej agresywne zabiegi. Osoby o ciemniejszej skórze mogą również wymagać ostrożności, jeśli w ich historii pojawiło się nieprawidłowe bliznowacenie skóry lub dodatkowe zabarwienie blizn.

Najczęstszym efektem ubocznym jest zaczerwienienie. Zaczerwienienie utrzymuje się zwykle od siedmiu do 14 dni. Zabieg może również powodować uczucie pieczenia. Jednak miejscowe środki znieczulające i dostępne bez recepty środki przeciwbólowe mogą pomóc zminimalizować ten dyskomfort.

Zalecenia

Jeśli chcesz pozbyć się trądziku, peelingi chemiczne są doskonałym wyborem. Dermatolog lub board-certified chirurg plastyczny może zalecić leczenie peelingiem chemicznym dla konkretnych potrzeb. Over-the-counter peelingi są również dobrym wyborem dla leczenia łagodnych form trądziku. Peelingi te mogą usunąć martwe komórki skóry i poprawić jej strukturę.

Peelingi te wykorzystują bezpieczne dla skóry kwasy, takie jak kwas mlekowy, glikolowy i salicylowy. Mogą one również zmniejszyć przebarwienia i plamy starcze. Zabiegi te mogą również sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać młodziej i bardziej gładko. Jeśli masz jasną skórę, peelingi chemiczne są również dobrym wyborem. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj zabiegu może zmienić kolor skóry tymczasowo lub na stałe. Po zastosowaniu peelingu chemicznego należy spodziewać się zaczerwienienia i łuszczenia skóry przez trzy do siedmiu dni. Po średnich lub głębokich peelingach pojawią się pęcherze. Może być również konieczne noszenie bandaży przez kilka dni.

Przed zaplanowaniem zabiegu należy przejrzeć swoją historię medyczną. Ważne jest, aby ujawnić wszystkie leki i zabiegi kosmetyczne, które przeszedłeś. Ponadto, lekarz zbada Twoją skórę, aby określić rodzaj peelingu chemicznego, który jest dla Ciebie odpowiedni. Jest to ważne, ponieważ ciemniejsza skóra jest bardziej podatna na hiperpigmentację pozapalną. Dodatkowo, Twój dermatolog powinien być świadomy wszelkich schorzeń, które mogą uczynić Twoją skórę bardziej wrażliwą.

Na szczęście peelingi chemiczne są bezpieczne i skuteczne w przypadku łagodnych i umiarkowanych przypadków trądziku. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z łagodnym trądzikiem, czy też z umiarkowanymi bliznami potrądzikowymi, peelingi chemiczne mogą pomóc w oczyszczeniu skóry. Możesz nawet połączyć peelingi chemiczne, aby poprawić koloryt skóry. Aby uzyskać bardziej skuteczne rezultaty, skonsultuj się z dermatologiem.

Średnio mocny peeling chemiczny może usunąć martwe komórki skóry i stymulować wzrost nowej skóry. Jest również pomocny w leczeniu blizn potrądzikowych i hiperpigmentacji. Peeling może również usunąć zmarszczki i pomóc poprawić teksturę skóry. Przez 24 godziny po peelingu chemicznym należy unikać intensywnej aktywności fizycznej.

Koszt

Koszt peelingu chemicznego na trądzik jest różny, w zależności od rodzaju peelingu i tego, ile zabiegów jest wymaganych. Najlepiej jest uzyskać konsultację z lekarzem przed poddaniem się jakiejkolwiek procedurze. Ponadto, upewnij się, aby zbadać reputację dostawcy, który rozważasz, jak to pomoże Ci określić najlepszą opcję dla swoich potrzeb.

Średni koszt peelingu chemicznego wynosi od 500 do 700 dolarów. Może to być od jednego lekkiego peelingu do serii głębokich peelingów. Profesjonalny zabieg może kosztować od 150 do 3000 dolarów, w zależności od rodzaju i głębokości peelingu. Lekarze dadzą Ci bardziej dokładne oszacowanie po zaplanowaniu konsultacji. Średni koszt peelingu chemicznego wynosi $519, ale można też wydać aż $3000 za bardziej agresywne leczenie.

Lekkie skórki kosztują około $100 do $150, i może pomóc z bliznami po trądziku. Średnie skórki kosztują od 1000 do 3000 dolarów i cel drobnych linii, blizny potrądzikowe, i hiperpigmentacji. Średnie peelingi mogą powodować do dwóch tygodni przestoju. Głębokie peelingi, z drugiej strony, może kosztować w górę 6.000 dolarów i może wymagać sedacji. Mogą one zmienić kolor skóry, a czas gojenia może trwać nawet miesiąc.

W zależności od tego, jaki rodzaj peelingu chemicznego wybierzesz, możesz chcieć rozważyć, jakie produkty do pielęgnacji skóry przeciwstarzeniowej obecnie stosujesz. Koszt takich zabiegów będzie zależał od tego, czy są one konieczne i ile jesteś skłonna zapłacić. Koszt będzie wyższy, jeśli po zabiegu będziesz potrzebować również przeciwstarzeniowego produktu do pielęgnacji skóry.

Peelingi chemiczne mogą być wykonywane w domu lub przez dermatologa. Profesjonalne peelingi zawierają większe stężenie kwasu i są droższe. Peelingi wykonywane w domu mają jednak mniej skutków ubocznych i nie wymagają tak długiego czasu przestoju. Mogą jednak nie być tak skuteczne.

Peelingi chemiczne zazwyczaj nie są pokrywane przez ubezpieczenie. Zabieg polega na zastosowaniu roztworu do peelingu chemicznego, który powoduje złuszczenie wierzchniej warstwy skóry. Pozostawia to gładszą skórę pod spodem. Może to również pomóc w poprawie wyglądu blizn potrądzikowych, plam starczych i drobnych zmarszczek wokół oczu. Peelingi chemiczne są również skuteczne w redukcji trądziku i zmniejszaniu drobnych zmarszczek.

Podobne tematy