Drugi podbródek u dziecka – jakie badania wykonać?

Jeśli Twoje dziecko ma drugi podbródek, Twoim pierwszym zmartwieniem powinno być wykluczenie innych schorzeń. W niektórych przypadkach przyczyną mikrognatyzmu może być mutacja genetyczna. Dziecko powinno zostać poddane kompletnemu badaniu fizycznemu, a prenatalne badanie ultrasonograficzne wykaże, czy dolna szczęka jest niedorozwinięta. Inne badania obrazowe mogą pomóc w ustaleniu przyczyny mikrognatii. W poniższym artykule omówione zostaną badania, które będą potrzebne Twojemu dziecku.

Zdjęcia rentgenowskie

Badanie ultrasonograficzne, znane również jako sonogram, wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów. Ultradźwięki są często wykorzystywane przez lekarzy do diagnozowania guzów na szyi. Podczas badania technik przesuwa ręczne urządzenie zwane przetwornikiem po szyi dziecka i przekazuje obraz na monitor komputera. Skan MRI, z drugiej strony, wykorzystuje fale radiowe i pole magnetyczne do produkcji szczegółowych obrazów. Jeśli badanie USG wykaże guz, do potwierdzenia diagnozy może być potrzebne badanie MRI.

Zdjęcia rentgenowskie są przydatne do sprawdzania obszarów jamy ustnej, które nie są widoczne podczas rutynowego badania. Ogólnie rzecz biorąc, dentysta zaleca wykonanie zdjęć rentgenowskich u dzieci tylko wtedy, gdy istnieją konkretne pytania lub obawy dotyczące zdrowia jamy ustnej dziecka. Zdjęcia rentgenowskie u dzieci mogą być również wykorzystywane do monitorowania wzrostu zębów zatrzymanych i zębów mądrości.

Tomografia komputerowa

Podczas tomografii komputerowej dzieci mogą wstrzymać oddech, jednak młodsze dzieci mogą wymagać pozostania w miejscu. Rodzice powinni pamiętać, że zabieg jest zazwyczaj bezbolesny. Dziecko proszone jest o zachowanie całkowitego spokoju, co może wiązać się z koniecznością wstrzymania oddechu na kilka sekund. Następnie radiolog odczyta obrazy. Dzieci, które są uspokojone, mogą potrzebować dłuższego czasu oczekiwania na wyniki.

Gdy dziecko ma wykonaną tomografię komputerową, może nie być w stanie jeść przez kilka godzin przed badaniem. Może również otrzymać środek uspokajający lub znieczulający. Chociaż dawka promieniowania poza tomografem jest minimalna, kobiety w ciąży lub osoby z małymi dziećmi powinny mieć kogoś przy dziecku podczas badania.

Tomograf komputerowy to duża maszyna z otworem w środku. Ruchomy stół wsuwa się do środka maszyny, a lampa rentgenowska jest przymocowana do gantry, która obraca się wokół pacjenta. Komputer, który przetwarza obrazy znajduje się w osobnym pomieszczeniu. Technik znajduje się w pomieszczeniu z pacjentem.

Tomografia komputerowa podbródka i szczęki służy do wykrywania torbieli i infekcji. Pomaga ona również w określeniu struktury kostnej organizmu i umożliwia pomiar gęstości kości. Tomografia komputerowa może również pomóc lekarzom w diagnozowaniu guzów w obrębie podbródka i szczęki. Mogą one również wykryć guzy nowotworowe. Mogą również pokazać rozmiar i lokalizację guza.

Tomografia komputerowa jest podobna do badania rentgenowskiego, ale wykorzystuje potężne komputery i specjalny sprzęt rentgenowski do uzyskania szczegółowego obrazu wnętrza ciała. Chociaż dzieci mogą mieć trudności z leżeniem nieruchomo podczas tomografii, procedura jest bezbolesna. Dzieci powinny mieć na sobie luźne, wygodne ubranie do zabiegu.

Zastrzyki Kybella

Jeśli Twoje dziecko ma drugi podbródek, możesz rozważyć zastrzyki Kybella do leczenia drugiego podbródka. Zastrzyki te są bezpieczne i stosunkowo bezbolesne, a do uzyskania pożądanych rezultatów wykorzystuje się małe igły. Zastrzyk jest wykonywany w dolnej części szyi przy użyciu środka miejscowo znieczulającego. Dr Cole najpierw wysterylizuje obszar, który oznaczy siatką. Następnie wstrzyknie preparat i użyje sterylnych igieł. Zastosuje również krem znieczulający w miejscu wstrzyknięcia.

Przed wstrzyknięciem Kybella, Ty i Twój lekarz omówicie swoje oczekiwania. Zabieg może obejmować dwie do trzech sesji. Po pierwszej sesji może pojawić się obrzęk, co jest normalne, ale może on ustąpić po kilku dniach lub tygodniach. Masowanie obszaru po zabiegu może pomóc zmniejszyć obrzęk i napięcie. Po zabiegu można wrócić do pracy tak szybko, jak tylko poczuje się to komfortowo. Proces trwa około piętnastu do dwudziestu minut.

Koszt zastrzyków Kybella na drugi podbródek będzie różny i będzie zależał od liczby zastrzyków, które otrzymasz. W zależności od liczby używanych fiolek, Twój plan leczenia może kosztować od 1200 do 8000 dolarów. Ważne jest, aby odwiedzić board-certified dermatolog dla procedury, ponieważ cena leczenia będzie się różnić od praktyki do praktyki.

Ponieważ Kybella składa się z cząsteczki, która rozbija komórki tłuszczowe, wyniki są długoterminowe. Zastrzyki Kybella na drugi podbródek pomogą Ci osiągnąć bardziej atrakcyjny wygląd twarzy. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Jednak zabieg może spowodować nadmiar skóry pod brodą, który można usunąć poprzez procedurę zwaną napinaniem skóry. Innym możliwym skutkiem ubocznym zastrzyków Kybella na drugi podbródek jest uraz nerwu twarzowego żuchwowego. Może to powodować osłabienie mięśni twarzy i asymetrię, a także powodować kłopoty z przełykaniem.

Kybella nie jest przeznaczona dla dzieci poniżej 18 roku życia. Jest zatwierdzony tylko dla dorosłych z umiarkowanym do ciężkiego tłuszczu pod brodą. Osoby, które przyjmują leki rozrzedzające krew, mają za sobą operację lub mają słabe mięśnie twarzy, nie powinny poddawać się temu zabiegowi. Również pacjenci z infekcją pod brodą mogą nie być kandydatami do zastrzyków Kybella.

Genetyka

Genetyka drugiego podbródka u dziecka to skomplikowana kwestia. Chociaż nie ma jednego genu, który jest odpowiedzialny za drugi podbródek, istnieje kilka czynników genetycznych, które mogą odgrywać rolę. Niektóre badania sugerują, że schorzenie to może występować w rodzinach, choć nie są one ostateczne.

Chociaż genetyka jest czynnikiem, istnieją pewne zabiegi, które mogą zminimalizować lub wyeliminować podwójny podbródek. Utrata wagi, częsta aktywność fizyczna i regularne ćwiczenia mogą pomóc zminimalizować lub zapobiec pojawieniu się podwójnego podbródka. Ponadto, badania lekarskie mogą wykluczyć podstawowe schorzenia. Niektóre z nich to problemy z tarczycą i zapalenie ślinianek.

Co więcej, genetyka również odgrywa rolę w pojawieniu się dołeczków w policzkach. Wielkość podbródka u dziecka może być uwarunkowana wieloma genami, w tym genem modyfikatora. Gen modyfikatora wpływa na ekspresję genu rozszczepu brody. Jeśli obecne są obie kopie genu modyfikującego, gen rozszczepu brody jest wyciszony.

Innym czynnikiem, który może przyczyniać się do powstania drugiego podbródka u dziecka, jest utrata mięśni w okolicy podbródka. Z czasem może to spowodować, że skóra w okolicy podwójnego podbródka traci swoją elastyczność. Ponadto niewłaściwa postawa ciała osłabia mięśnie szyi i podbródka.

Chociaż dokładne przyczyny genetyczne drugiego podbródka są niejasne, istnieją pewne dowody sugerujące, że rozwój drugiego podbródka może przebiegać rodzinnie. Możliwe jest również uniknięcie tego schorzenia poprzez urodzenie się z odpowiednimi genami. Jeśli to prawda, to ludzie, którzy mają gen dający im gładki podbródek, mogą być w stanie uniknąć posiadania drugiego podbródka.

Podobne tematy