Peel chemiczny i kwas glikolowy – opinie

Peel chemiczny to zabieg wykorzystujący roztwór chemiczny znany jako kwas glikolowy w celu wyeliminowania martwych komórek skóry. Proces ten nie jest odpowiedni dla osób z infekcjami skóry, oparzeniami słonecznymi lub pęcherzami. Powinien być wykonywany wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej lub dermatologa. Osoby te ocenią stan skóry przed zabiegiem i mogą zalecić przygotowanie skóry przed zabiegiem. Ponieważ peelingi kwasem glikolowym mają charakter kosmetyczny, nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, a ich koszt może się różnić w zależności od miejsca, do którego się udasz.

Skuteczność

Kwas glikolowy jest alfa-hydroksykwasem, który może być stosowany w peelingach w celu poprawy tekstury skóry. Może być stosowany w stężeniach od 20% do siedemdziesięciu procent i jest stosowany za pomocą pędzla, gąbki lub wacika. Proces złuszczania może być powierzchowny, średni lub głęboki, w zależności od tego, ile kwasu jest używany. Powierzchowny peeling zazwyczaj penetruje tylko górną warstwę skóry, podczas gdy średni peeling penetruje od czterech do sześciu warstw – pomysł na ten fragment jest zaczerpnięty ze strony . Mała wielkość cząsteczek kwasu pozwala mu wnikać głęboko w skórę, oczyszczając pory i zmiękczając zewnętrzną warstwę skóry.

Peelingi kwasem glikolowym są uważane za bezpieczne dla większości osób. Mają jednak pewne skutki uboczne, zwłaszcza jeśli są stosowane zbyt często lub przez niedoświadczonego usługodawcę. Mogą również prowadzić do powstawania pęcherzy, ale są one stosunkowo rzadkie. Peeling może być stosowany na wszystkich rodzajach skóry, chociaż osoby o ciemnej karnacji są zachęcane do stosowania peelingu o łagodnej lub umiarkowanej sile działania.

Peelingi chemiczne to podstawowy element wyposażenia gabinetu kosmetycznego. Stosuje się je w leczeniu różnych chorób skóry, jak również w celu poprawy ogólnego wyglądu. W nowym badaniu porównano skuteczność 35% kwasu glikolowego i 15% kwasu TCA w leczeniu melasmy. Wyniki wykazały, że peeling z kwasem glikolowym przyniósł największą poprawę, natomiast peeling z TCA najmniejszą.

Peelingi te są najbardziej popularne spośród peelingów z kwasami alfa-hydroksylowymi, które znane są również jako peelingi AHA. Peelingi z kwasem glikolowym są dobrze tolerowane przez osoby o każdym typie skóry. Stosuje się je zazwyczaj w stężeniach od dwudziestu do siedemdziesięciu procent. Peelingi z kwasem glikolowym mają właściwości przeciwzapalne i keratolityczne i mogą być stosowane w połączeniu z innymi zabiegami, aby zapewnić maksymalne korzyści.

Do badania włączono pacjentów, którzy mieli pigmentację po trądziku i wyrazili pisemną świadomą zgodę. Zostali oni losowo przydzieleni do grupy zabiegowej i otrzymali zabieg peelingu chemicznego po jednej stronie twarzy, a po drugiej stronie peelingu placebo. Podczas zabiegu pacjenci zostali poinstruowani, aby spłukać wodą i zastosować okład z lodu, jeśli wystąpił rumień lub obrzęk. Powiedziano im również, aby unikali niepotrzebnej ekspozycji na słońce i powstrzymali się od wszelkich innych zabiegów kosmetycznych w okresie badania.

Efekty uboczne

Peeling chemiczny to niechirurgiczny zabieg, który polega na nałożeniu roztworu na twarz. Może on powodować uczucie kłucia, ciepła lub gorąca. Zazwyczaj można je złagodzić stosując zimny okład. Po zabiegu roztwór jest zmywany, a skóra jest neutralizowana. Niektóre skutki uboczne peelingów chemicznych obejmują blizny i nierównomierne zabarwienie. Zabieg jest ogólnie bezpieczny dla osób o wszystkich odcieniach skóry, choć osoby o ciemniejszej karnacji powinny zachować ostrożność podczas korzystania z procedury. Ciąża może również sprawić, że skóra będzie bardziej wrażliwa na działanie peelingów chemicznych.

W dniach po wykonaniu peelingu chemicznego należy unikać ekspozycji na słońce. Proces ten może pozostawić skórę wrażliwą przez kilka tygodni. Należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dodatkowych instrukcji dotyczących pielęgnacji po zabiegu. Na przykład, lekarz może zalecić unikanie depilacji twarzy lub innych rodzajów usuwania włosów. Należy również unikać golenia obszaru, który będzie poddawany zabiegowi.

Jeśli masz głęboki peeling, możesz otrzymać znieczulenie miejscowe. Możesz również potrzebować kroplówki lub środka uspokajającego, w zależności od stopnia zaawansowania zabiegu. Podczas zabiegu, roztwór chemiczny zacznie wybielać obszar. Lekarz może również zastosować ręczny wentylator, aby zmniejszyć uczucie kłucia.

Większość pacjentów po peelingu chemicznym nie doświadcza żadnych poważnych skutków ubocznych. Najważniejszym krokiem jest jasne określenie swoich oczekiwań i współpraca z dermatologiem w celu znalezienia odpowiedniego dla Ciebie zabiegu. Ostatecznie, zabieg powinien być bezpieczny i skutkować wspaniałym wyglądem. Jeśli jednak obawiasz się zabiegu, dermatolog powinien wcześniej wyjaśnić Ci ryzyko.

Powinnaś również podjąć środki ochrony skóry po peelingu chemicznym, w tym nosić krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym przez 6 tygodni, aby zapobiec poparzeniom słonecznym. Dobrze jest też stosować delikatny środek myjący bez mydła, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu skóry. Należy również unikać stosowania kwasu salicylowego na skórę, dopóki nie odzyska ona pełnej sprawności po peelingu. Bogaty krem nawilżający również zwalczy suchość skóry po peelingu.

Peeling chemiczny może pomóc w redukcji zmarszczek, drobnych linii i przebarwień. Jego działanie polega na osłabieniu wiązań pomiędzy komórkami najwyższej warstwy skóry, co pozwala na rozpuszczenie się zewnętrznej warstwy skóry i odsłonięcie jej spodniej części. Proces ten pobudza produkcję elastyny i kolagenu, co daje odświeżony, zdrowy wygląd.

Porównanie SA plus 10% kwasu migdałowego

W tym badaniu porównano SA plus 10% kwasu migdałowego z jego składnikami, styrenem i kwasem fenyloglikolowym. Wyniki wskazały, że SA plus 10% kwasu migdałowego dawał niższy odzysk kwasu migdałowego, a wydalanie kwasu fenyloglioksylowego było wyższe. Badacze zastosowali metodę chromatografii cienkowarstwowej i oznaczyli kwas migdałowy i fenyloglioksylowy metodą spektroskopii pochodnej w trybie trójwymiarowym. Odzysk kwasów fenyloglioksylowych wynosił 80-104%, natomiast odzysk kwasu migdałowego wynosił 100%.

Serum złuszczające The Ordinary Mandelic Acid 10%+HA to preparat na bazie wody, który usuwa matowy, martwy naskórek. Jego składniki aktywne to propanediol, gliceryna, ekstrakt z pieprzu tasmańskiego oraz kwas hialuronowy.

35% kwas glikolowy

Kwas glikolowy to bezbarwny i bezwonny chemiczny środek złuszczający, który rozpuszcza wiązania między martwymi komórkami skóry i odsłania jej gładką powierzchnię. Jest to najmniejszy z kwasów owocowych, od lat stosowany w uzdrowiskach i gabinetach dermatologicznych. Jest skuteczny, ponieważ głęboko wnika w skórę i rozpuszcza klej, który utrzymuje martwe komórki skóry razem. Niektórzy twierdzą jednak, że jest zbyt ostry dla skóry.

Chociaż peelingi stosowane w rozwiązaniach domowych są łagodniejsze niż te wykonywane przez wyszkolonych kosmetologów, kobiety, które chcą wykonać głęboki peeling, powinny rozważyć wizytę u dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej w celu konsultacji. Skóra będzie czerwona i może czuć się napięta przez jeden do dwóch dni po zabiegu. Ważne jest, aby nie przebywać na słońcu przez jeden do dwóch tygodni po zabiegu, aby zapobiec poparzeniom słonecznym.

Kwas glikolowy to świetny sposób na pozbycie się martwych komórek skóry, które są źródłem wielu oznak starzenia. Pomaga również zmniejszyć hiperpigmentację. Proces chemicznego złuszczania usuwa martwe komórki skóry i stymuluje produkcję kolagenu. Wygładza również drobne linie i blizny potrądzikowe.

Peelingi kwasem glikolowym są ogólnie uważane za bezpieczne dla większości osób. Jednak, jak w przypadku każdego zabiegu chemicznego, mogą one powodować skutki uboczne, jeśli są niewłaściwie używane lub stosowane przez osobę niedoświadczoną. Najlepszym sposobem na uniknięcie tych skutków ubocznych jest stosowanie peelingów zawierających umiarkowane stężenie kwasu glikolowego.

W niedawnym badaniu porównano 15% TCA peel z 35% kwasem glikolowym w leczeniu melasmy. Grupa kwasu glikolowego miała lepszy wskaźnik odpowiedzi, ale grupa TCA wykazała więcej skutków ubocznych. Badania wykazały również, że peelingi TCA znacznie zmniejszyły liczbę AK.

Podczas gdy profesjonalna siła peelingów kwasem glikolowym wynosi zwykle od dwudziestu do siedemdziesięciu procent, możesz zastosować wyższe stężenie w domu, aby pomóc utrzymać wyniki między zabiegami. Możesz również zdecydować się na stosowanie w domu peelingu glikolowego z dodatkowym składnikiem nawilżającym. Zminimalizuje to skutki uboczne i pomoże utrzymać rezultaty pomiędzy sesjami.

Podobne tematy