Peeling chemiczny krok po kroku – jak go wykonać

Przed rozpoczęciem zabiegu peelingu chemicznego warto wiedzieć kilka rzeczy. Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że musisz kupić odpowiedni roztwór do peelingu z renomowanego źródła. Upewnij się, że znasz składniki i dokładnie przestrzegasz instrukcji. Pomoże to również uniknąć popełnienia błędów, które mogą pozostawić cię z trwałymi bliznami. Na koniec pamiętaj, aby dobrze się bawić! Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na stronie Simple Skincare Science.

Kwas glikolowy

Przed poddaniem się peelingowi chemicznemu z użyciem kwasu glikolowego, zawsze należy wykonać skórny test płatkowy, aby sprawdzić, czy nie jesteś uczulona na kwas glikolowy. Następnie dokładnie umyj twarz i osusz ją. Dzięki temu kwas glikolowy będzie równomiernie wnikał w skórę. Następnie nałóż na twarz toner. Możesz użyć do tego celu płatka kosmetycznego lub wacika – cytat ten jest rezultatem analiz redakcji serwisu Uroda i Moda.

pH roztworu kwasu glikolowego powinno wynosić od dwóch do trzech. Użycie poziomu pH wyższego niż dwa może spowodować poważne oparzenia. Upewnij się również, że do produktu, którego używasz, dołączona jest instrukcja krok po kroku. Nie ignoruj tych instrukcji, ponieważ mogą one mieć kluczowe znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa.

Kwas glikolowy to jeden z najpopularniejszych alfa-hydroksykwasów (AHA). Dzięki swojej drobnej strukturze molekularnej ma niezwykłe zdolności złuszczające. Może pomóc zlikwidować zmarszczki i drobne linie oraz zmniejszyć starzenie się skóry. Dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne i może zapobiegać powstawaniu wyprysków trądzikowych. Kwas glikolowy jest bezpieczny i skuteczny dla wszystkich rodzajów skóry i może być stosowany zarówno jako peeling powierzchowny, jak i średni.

Kwas glikolowy jest składnikiem wielu produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji skóry. Składnik ten stymuluje produkcję naturalnego kolagenu w skórze, zmniejszając jednocześnie drobne linie i zmarszczki. Pomaga również skórze skłonnej do trądziku i zaskórników. Wnika również w skórę i reformuje matowość, pozostawiając skórę wyglądającą na odświeżoną i rozświetloną.

Jak w przypadku każdego zabiegu chemicznego, przed użyciem jednego z tych produktów należy skonsultować się z lekarzem. Proces jest zaprojektowany tak, aby był stopniowy i wymagał wielokrotnego stosowania. Zaleca się konsultację z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek schorzenia lub jesteś w ciąży. Jeśli masz historię zakażenia HSV, powinieneś upewnić się, że przyjmujesz leki przed użyciem jakichkolwiek produktów do peelingu chemicznego.

Po poddaniu się peelingowi chemicznemu, należy dokładnie przestrzegać instrukcji dotyczących pielęgnacji po zabiegu. Konieczne jest przestrzeganie instrukcji podanych przez lekarza medycyny estetycznej, ponieważ ich nieprzestrzeganie może wpłynąć na wynik zabiegu. Ponadto, może to zwiększyć ryzyko wystąpienia powikłań. Twój estetyk przekaże Ci również dodatkowe instrukcje po zabiegu, których powinnaś przestrzegać.

Po wykonaniu peelingu chemicznego powinnaś nosić krem z filtrem, aby chronić skórę przed działaniem promieni UV. Nałóż na twarz krem z filtrem SPF 30, aby chronić skórę. Powinnaś również zachować odpowiednie nawilżenie. Powinnaś również unikać stosowania produktów, które wysuszają Twoją skórę. Przed peelingiem powinnaś pić dużo wody.

Po zabiegu należy stosować regularną procedurę oczyszczania, aby zneutralizować kwas. Pomaga to zmniejszyć stężenie kwasu, dzięki czemu można uniknąć ryzyka pieczenia i łzawienia.

Kwas salicylowy

Pierwszym krokiem każdego peelingu chemicznego jest przygotowanie skóry. Przygotowuje się roztwór kwasu salicylowego, który nakłada się na skórę za pomocą dużych wacików lub gąbek. Roztwór pozostawia się na skórze przez trzy do pięciu minut. Większość osób odczuwa lekki lub umiarkowany dyskomfort podczas zabiegu. Niektórzy lekarze używają również małych ręcznych wentylatorów do chłodzenia skóry podczas zabiegu.

Roztwór może zawierać różne ilości kwasu salicylowego. Jego siła może wahać się od lekkiej dziesięcioprocentowej do średniej dwudziestoprocentowej. Może on powodować lekkie kłucie lub swędzenie, ale nie powinieneś odczuwać bólu. U niektórych osób pierwszy kontakt z roztworem może wywołać chwilowe uczucie odrętwienia. Przez dwie lub trzy godziny może też pojawić się zaczerwienienie skóry.

Chociaż zabieg jest bezpieczny dla większości osób, przed jego wykonaniem należy skonsultować się z lekarzem. Chociaż proces poddawania się peelingowi chemicznemu z użyciem kwasu salicylowego może być kosztowny, może on pomóc w uzyskaniu pożądanych rezultatów. Jest on również ogólnie dobrze tolerowany i bezpieczny dla większości ludzi. Należy również omówić proces z lekarzem, jeśli masz historię problemów skórnych.

Podczas zabiegu wyszkolony terapeuta dokładnie oczyści skórę, aby zapewnić jednolitą penetrację kwasu. Pomoże to peelingowi uzyskać najwięcej korzyści dla Twojej skóry. Terapeuta upewni się również, że kwas równomiernie penetruje skórę i nie uszkadza innych obszarów.

Po zabiegu będziesz musiała być przykryta opatrunkiem chirurgicznym przez trzy do siedmiu dni. W tym czasie możesz odczuwać pewien ból, dlatego będziesz musiał przyjmować środki przeciwbólowe i stosować maść. Skóra zacznie się goić w ciągu dwóch tygodni, ale przez kilka miesięcy może występować pewne zaczerwienienie. W tym czasie możesz również stracić zdolność do opalania. Ponadto, najprawdopodobniej będą Państwo potrzebowali wizyt kontrolnych.

W przypadku każdego rodzaju peelingu chemicznego wymagana jest świadoma zgoda. Pacjent powinien omówić ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i wybrać lekarza, który ma doświadczenie w tego typu zabiegach. Lekarz powinien dać Ci konkretne instrukcje oparte na rodzaju peelingu, który wybrałeś. Musisz być czysty od wszelkich infekcji skórnych lub otwartych wrzodów przed zabiegiem.

Peelingi chemiczne mogą być bolesne i nie powinny być pozostawione na skórze zbyt długo. Nie są one zalecane dla osób o wrażliwej na słońce skórze, a po zabiegu należy dokładnie umyć twarz. W zależności od wybranego rodzaju peelingu chemicznego, po jego wykonaniu możesz odczuwać delikatne ukłucie lub mrowienie. W przypadku odczuwania dyskomfortu lub pieczenia, należy natychmiast przerwać zabieg i zastosować lekki krem nawilżający.

Lekkie peelingi chemiczne są idealne dla osób, które chciałyby uzyskać stopniową poprawę w czasie. Peelingi te usuwają najbardziej zewnętrzną warstwę skóry. Osoby z drobnymi zmarszczkami, bliznami potrądzikowymi i nierównym kolorytem skóry powinny rozważyć wykonanie lekkiego peelingu chemicznego. Czas rekonwalescencji po lekkim peelingu chemicznym może wynosić tylko kilka dni.

kwas trójchlorooctowy

kwas trójchlorooctowy jest silnym peelingiem chemicznym, który może usunąć wierzchnią warstwę skóry z twarzy. Chociaż ten peeling chemiczny jest zwykle wykonywany przez chirurga plastycznego lub dermatologa, jest on również dostępny do stosowania w domu. Niesie on jednak ryzyko uszkodzenia skóry, dlatego przed użyciem tego produktu należy zawsze skonsultować się z profesjonalistą. Oprócz usuwania martwych komórek skóry, kwas trójchlorooctowy jest również skuteczny w usuwaniu uszkodzeń słonecznych i drobnych zmarszczek.

Ten peeling chemiczny ma tę zaletę, że zapewnia ogólny efekt na skórze, bez konieczności stosowania kosztownych urządzeń. Wszystko, co jest potrzebne to roztwór kwasu i bawełniana gaza. Procedura jest bezpieczna, powtarzalna i ma akceptowalny wskaźnik powikłań w porównaniu z innymi peelingami chemicznymi.

Peeling kwasem trójchlorooctowym pozwala na kontrolowaną keratokoagulację skóry właściwej do warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Chociaż w ostatnich latach wprowadzono inne techniki złuszczania, peeling chemiczny pozostaje najczęściej stosowaną metodą złuszczania ze względu na łatwość stosowania, minimalne efekty uboczne i przystępny koszt.

Aby rozpocząć zabieg, należy przygotować obszar, który będzie poddany zabiegowi. Nałożyć roztwór kwasu trójchlorooctowego za pomocą aplikatora z końcówką bawełnianą. Po nałożeniu roztworu należy odczekać co najmniej 20 minut przed jego usunięciem. Po zabiegu należy zastosować chłodny kompres, aby zmniejszyć ewentualny dyskomfort.

Po zakończeniu zabiegu złuszczania należy postępować zgodnie z instrukcjami dotyczącymi zabiegu przekazanymi przez lekarza medycyny estetycznej. Nieprzestrzeganie tych instrukcji może wpłynąć na efekty zabiegu i zwiększyć ryzyko powikłań. W razie potrzeby Twój estetyk może udzielić Ci dodatkowych instrukcji po peelingu.

Różne osoby różnie reagują na peelingi chemiczne. Należy wybrać odpowiednią głębokość dla swojego typu skóry i docelowego mrozu. Na przykład, lekkie peelingi penetrują jedynie naskórek, podczas gdy średnie i głębokie uszkadzają naskórek i środkową część skóry właściwej.

W zależności od stopnia zaawansowania peelingu, po zabiegu możesz odczuwać pewne zaczerwienienie i kłucie. Skóra będzie wrażliwa, a przez tydzień lub dwa po zabiegu najlepiej unikać światła słonecznego. Możesz również doświadczyć łuszczenia się skóry i powstawania skorupy.

Podobne tematy